EDIT MAIN
Plus_blue

Girls Track and Field History

History

Sectional Championships (20)

  • Warren Central 1995-96 Speedway - Kim Nickleson
  • Warren Central 1999-00 Southport - Matt Prusiecki
  • Warren Central 2000-01 Ben Davis - Hope Sanders
  • Warren Central 2001-02 Decatur Central - Hope Sanders
  • Warren Central 2002-03 Franklin Central - Hope Sanders
  • Warren Central 2003-04 New Palestine - Hope Sanders
  • Warren Central 2004-05 Shelbyville - Hope Sanders
  • Warren Central 2005-06 Shelbyville - Hope Sanders
  • Warren Central 2006-07 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2007-08 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2008-09 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2009-10 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2011-12 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2012-13 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2013-14 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2014-15 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2015-16 Warren Central - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2016-17 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2017-18 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2018-19 Shelbyville - Le'gretta Smith

Regional Championships (18)

  • Warren Central 2000-01 Lawrence North - Hope Sanders
  • Warren Central 2001-02 Lawrence North - Hope Sanders
  • Warren Central 2002-03 Franklin - Hope Sanders
  • Warren Central 2003-04 New Palestine - Hope Sanders
  • Warren Central 2004-05 Shelbyville - Hope Sanders
  • Warren Central 2005-06 Shelbyville - Hope Sanders
  • Warren Central 2006-07 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2007-08 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2008-09 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2009-10 Shelbyville - James Taylor
  • Warren Central 2011-12 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2012-13 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2013-14 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2014-15 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2015-16 Warren Central - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2016-17 Franklin Community - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2017-18 Shelbyville - Le'gretta Smith
  • Warren Central 2018-19 Shelbyville - Le'gretta Smith

Runner Ups (4)

  • 2002 - Hope Sanders
  • 2003 - Hope Sanders
  • 2009 - James Taylor
  • 2015 - Le'gretta Smith

State Champs (5)

  • 2006- Hope Sanders
  • 2007 - James Taylor
  • 2008 - James Taylor
  • 2016 - Le'gretta Smith
  • 2017 - Le'gretta Smith

Final Four Finishes

  • 2004 - Hope Sanders, 4th Place
  • 2014 - Le'gretta Smith - 3rd Place
  • 2018 - Le'gretta Smith - 3rd Place

County Team Championships (10)

  • 2001
  • 2002
  • 2003
  • 2004
  • 2006
  • 2007
  • 2015
  • 2016
  • 2017
  • 2018

MIC Team Championships (12)

  • 2001
  • 2002
  • 2003
  • 2004
  • 2006
  • 2007
  • 2010
  • 2011
  • 2014
  • 2015
  • 2016
  • 2017

Outstanding Achievements
IATCCC MISS INDIANA TRACK & FIELD
Bryeana Brydsong 2016    
       
MCCGSA OUTSTANDING FEMALE ATHLETE OF MARION COUNTY
Kathi Pfluger 1985   Volleyball, Basketball, Track
Zanai Savage 2003   Volleyball, Basketball, Track
       
MCCGSA FEMALE SCHOLAR ATHLETE OF MARION COUNTY
Jackie Howland 2011   Cross Country, Track
Jamie Wells 2018   Cross Country, Track
       
INDIVIDUAL STATE CHAMPIONS
Hope Sanders 1990 800 M Run
Lorian Price 2002 100 M Hurdles
Briana Cunningham 2003 100 M Hurdles
Briana Cunningham 2003 300 M Hurdles
Lorian Price 2003 Long Jump
Mariesa Green 2003 High Jump
Kimmeyeonia Reed 2005 Shot Put
Candyce McGrone 2006 200 M. Dash
Candyce McGrone 2006 4 x 100 M Relay
Ashley Seehase 2006 4 x 100 M Relay
Ebony Wright 2006 4 x 100 M Relay
Keona Bruen 2006 4 x 100 M Relay
Jaminnia States 2006 4 x 400 M Relay
Ashley Seehase 2006 4 x 400 M Relay
Candyce McGrone 2006 4 x 400 M Relay
Melanie Gilbert 2006 4 x 400 M Relay
Candyce McGrone 2007 100 M Dash
Candyce McGrone 2007 200 M Dash
Keona Bruen 2007 4 x 100 M Relay
Joy Summers 2007 4 x 100 M Relay
Candyce McGrone 2007 4 x 100 M Relay
Ebony Wright 2007 4 x 100 M Relay
Candyce McGrone 2008 100 M Dash
Candyce McGrone 2008 200 M Dash
Ebony Wright 2009 200 M Dash
Logan Hayes 2009 400 M Dash
Brianna Aikens 2009 4 x 100 M Relay
Brionna Harrison 2009 4 x 100 M Relay
Logan Hayes 2009 4 x 100 M Relay
Ebony Wright 2009 4 x 100 M Relay
Logan Hayes 2010 400 M Dash
Ashley Baker 2014 4 x 100 M Relay
Bryeana Byrdsong 2014 4 x 100 M Relay
Reagan Jarrett 2014 4 x 100 M Relay
Ashanetta Harris 2014 4 x 100 M Relay
Caitlyn Redmon 2015 100 M Hurdles
Kayland Jackson 2016 100 M Hurdles
Ashley Baker 2016 4 x 100 M Relay
Bryeana Byrdsong 2016 4 x 100 M Relay
Mikeisha Covington 2016 4 x 100 M Relay
Prommyse Hoosier 2016 4 x 100 M Relay
Ashley Baker 2016 4 x 400 M Relay
Bryeana Byrdsong 2016 4 x 400 M Relay
Dejah Johnson 2016 4 x 400 M Relay
Mikeisha Covington 2016 4 x 400 M Relay
Kayland Jackson 2017 100 M Hurdles
Dejah Johnson 2017 4 x 400 M Relay
Tiler Tyler 2017 4 x 400 M Relay
K'Ja Talley 2017 4 x 400 M Relay
Mikeisha Covington 2017 4 x 400 M Relay
Prommyse Hoosier 2017   Long Jump
Mikeisha Covington 2017   400 M Dash
INDIANA ALL-STAR GIRLS TRACK TEAM
Hope Sanders 1991
Shanette Stewart 2002
Brandi Mondcrief 2002
Lorian Price 2003
Danielle Logan 2003
Santia Spight 2003
Megan Giles 2005
Ashley Seehase 2006
Melanie Gilbert 2006
Monkeka Flowers 2008
Candyce McGrone 2008
Qaniah Douglas 2009
Ebony Wright 2009
Logan Hayes 2010
Brionna Harrison 2011
Shannon Parker 2012
Dajae Clay 2013
Oschitisha Jackson 2014
Jasmyne Jordon 2015
Caitlyn Redmon 2015
Constance (Hope) Jones 2015
Bryeana Byrdsong 2016
INDIANA ALL-STATE GIRLS TRACK TEAM
Candyce McGrone 2006
Ashley Seehase 2006
Ebony Wright 2006
Keona Bruen 2006
Jaminnia States 2006
Candyce McGrone 2007
Keona Bruen 2007
Joy Summers 2007
Ebony Wright 2007
Candyce McGrone 2008
Brianna Aikens 2008
Keona Bruen 2008
Brionna Harrison 2008
Monteka Flowers 2008
Ebony Wright 2009
Brianna Aikens 2009
Brionna Harrison 2009
Logan Hayes 2009
Alex Rowe 2010
Brionna Harrison 2010
Latisha Taylor 2010
Shannon Parker 2010
Logan Hayes 2010
Ashley Baker 2014
Bryeana Brydsong 2014
Reagan Jarrett 2014
Ashanetta Harris 2014
Ashley Baker 2015
Bryeana Brydsong 2015
Caitlyn Redmon 2015
Dejah Johnson 2015
Jasmyne Jordan 2015
Kayland Jackson 2015
Keytorria Waites 2015
Bryeana Brydsong 2016
Ashley Baker 2016
Kayland Jackson 2016
Kennedy Batts 2016
Mikeisha Covington 2016
Prommyse Hoosier 2016
Dejah Johnson 2016
Deysha Anderson 2016
Mikeisha Covington 2017
Dejah Johnson 2017
Kayland Jackson 2017
K'Ja Talley 2017
Kennedy Batts 2017
Ashley Baker 2017
Prommyse Hoosier 2017
Tiler Tyler 2017
INDIANA ACADEMIC ALL-STATE GIRLS TRACK TEAM
Melissa Buchanan 2001
Megan Giles 2005
Lydette Assefa 2005
Jacklyn Howland 2010
Jacklyn Howland 2011
Rachel Daugherty 2011
IATCCC AAA COACH OF THE YEAR
James Taylor 2008
Le'gretta Smith 2015
Le'gretta Smith 2016
Le'gretta Smith 2017
ICGSA STATE COACH of the YEAR
Le'gretta Smith 2016
Le'gretta Smith 2017
USTFCCCA INDIANA STATE COACH of the YEAR
Le'gretta Smith 2016
Le'gretta Smith 2017
NFHS CENTRAL SECTION COACH of the YEAR
Le'gretta Smith 2018
ICGSA TRACK FIRST TEAM ALL-STATE
Candyce McGrone 2006
Ashley Seehase 2006
Ebony Wright 2006
Keona Bruen 2006
Jaminea States 2006
Melanie Gilbert 2006
Candyce McGrone 2007
Keona Bruen 2007
Joy Summers 2007
Ebony Wright 2007
Candyce McGrone 2008
Brianna Aikens 2008
Keona Bruen 2008
Brionna Harrison 2008
Monteka Flowers 2008
Ebony Wright 2009
Brianna Aikens 2009
Brionna Harrison 2009
Logan Hayes 2009
Alex Rowe 2010
Brionna Harrison 2010
Latisha Taylor 2010
Shannon Parker 2010
Logan Hayes 2010
Ashley Baker 2014
Bryeana Byrdsong 2014
Reagan Jarrett 2014
Ashanetta Harris 2014
Ashley Baker 2015
Bryeana Byrdsong 2015
Caitlyn Redmon 2015
Dejah Johnson 2015
Jasmyne Jordan 2015
Kayland Jackson 2015
Keytorria Waites 2015
Bryeana Byrdsong 2016
Kayland Jackson 2016
Mikeisha Covington 2016
Ashley Baker 2016
Prommyse Hoosier 2016
Dejah Johnson 2016
Mikeisha Covington 2017
Kayland Jackson 2017
Dejah Johnson 2017
K'Ja Talley 2017
Tiler Tyler 2017

All-Time Distance Records
3200 Meters
1 Hope Jones (12) 11:18.85 2015
2 Jamie Wells (10) 11:30.58 2016
3 Jacklyn Howland (12) 11:31.10 2011
4 Emily Longworth (11) 11:38.64 1991
5 Rebekah Jones (12) 11:44.40 2010
6 Carmen Alejo (12) 11:49.31 2007
7 Haley Baughman (11) 11:52.16 2012
8 Lisa Stahly (12) 11:56.14 1988
9 Dominique Kendrick 12:00.14 1989
10 Emily Wright (9) 12:00.90 2006
1600 Meters
1 Jamie Wells (10) 05:08.23 2016
2 Hope Sanders (11) 05:10.00 1990
3 Hope Jones (12) 05:10.12 2015
4 Mary Lou Fazio (11) 05:15.84 1984
5 Melanie Gilbert (12) 05:17.84 2006
6 Rebekah Jones (12) 05:22.70 2010
7 Lauren Turner (12) 05:25.28 2006
8 Haley Wildrick (12) 05:26.28 2002
9 DeAndra Bigbee (11) 05:30.99 2015
10 Jacklyn Howland (12) 05:31.90 2011
800 Meters
1 Logan Hayes (11) 02:13.89 2010
2 Hope Sanders (11) 02:14.00 1990
3 Melanie Gilbert (12) 02:15.23 2006
4 Keytorria Waites (9) 02:19.84 2014
5 Caroline Weidman (12) 02:20.94 2006
6 Debbie Ruiz (11) 02:21.00 2011
7 Rebekah Jones (12) 02:21.60 2010
8 Maria Rodden 02:22.14 1980
9 Brittany Jones (10) 02:22.54 2003
10 Breauna Turner (10) 02:23.23 2008
#=Relay Split
3200 Meter Relay (4 x 800)
1 Melanie Gilbert (12) 09:27.52 2006
Lauren Turner (12)
Carly Weidman (12)
Latasha Williams (11)
2 Keytorria Waites (10) 09:36.46 2015
Laura Gibbs (9)
Joye Jackson (12)
Jamie Wells (9)
3 Joye Jackson (11) 09:37.00 2014
Ariana Reese (12)
Kireina Gray (11)
Keytorria Waites (9)
4 Rebekah Jones (12) 09:39.86 2010
Anna Rowe (12)
Deb Ruiz (10)
Brooke Robinson (9)
5 Emily Wright (10) 09:41.81 2007
Breauna Turner (9)
Latasha Williams (12)
Carmen Alejo (12)
6 Brittany Adkins (11) 09:42.45 2005
Lydie Assefa (12)
Caroline Weidman (11)
Latasha Williams (10)
7 Emily Wright (10) 09:46.37 2007
Breauna Turner (9)
Latasha Williams (12)
Kandi Jenkins (12)
8 Latasha Williams (9) 09:46.80 2004
Lydie Assefa (11)
Brittany Jones (11)
Melanie Gilbert (10)
9 Corteese Berry (12) 09:46.83 2008
Kelly Hodges (9)
Symone Meriwether (12)
Breauna Turner (10)
10 Keytorria Waites (11) 09:48.04 2016
Destiny Johnson (11)
Tiler Tyler (11)
Jamie Wells (10)